Costlocker vznikl proto, abyste měli detailní vhled do finančního výkonu a efektivity na vašich projektech, klientech a lidech. Abychom vám to usnadnili, máme pro vás připravené základní finační reporty, které vám pomohou svou firmu řídit na základě čísel, nikoli pocitů. 


Které typy projektů vás živí 

Děláte weby, mobilní aplikace, výkonnostní kampaně, správu social kanálů pro klienty a další typy projektů? Podívejte se, kolik vám jednotlivé typy projektů vydělali celkově peněz nebo které z nich jsou nejziskovější. 

Otevřete si výpis ukončených projektů (Projects → Finished Projects) a ze všech projektů si vyfiltrujte jen ty, které jsou otagované například jako Website. Díky tomu zjistíte, kolik vám celkově vygenerovali peněz za poslední rok nebo jednotlivé kvartály. A současně jaký zisk jste na těchto typech projektů získali. Takto si postupně vyfiltrujte i další typy projektů. 

Díky tomu zjistíte, kolik % obratu vám generují jednotlivé typy projektů, kolik je to celkově peněz nebo které z nich jsou pro vás nejziskovější. Budete lépe vědět, co vás opravdu živí nebo na které typy projektů byste se měli obchodně zaměřit, protože jsou pro vás velmi ziskové. 


Kolik slev jste už dali klientovi za letošní rok

Máte přehled o tom, kolik slev jste už dali jednotlivým klientům? Obvykle se musí projít všechny kalkulace, které jste klientovi poslali, a za pomoci kalkulačky postupně sečíst jednotlivé slevy. My to umíme bez kalkulačky a trvá nám to 5 vteřin. 

Otevřete si výpis ukončených projektů a a ze všech projektů si vyfiltrujte jen ty, které jsou otagované jako Sleva. Díky tomu zjistíte, na kterých projektech jste dali slevu.

Nebo běžte do výpisu klientů a podívejte se, kolik jste každému z nich už poskytli slev třeba za letošní rok nebo poslední kvartál. 


Který klient je nejziskovější

Z účetnictví si jednoduše zjistíte, jaký obrat jste vygenerovali na jednotlivých klientech. Ale už nezjistíte, jaký zisk jste z toho měli. My to víme a velmi vám to pomůže v tom, abyste zjistili, pro koho se vyplatí pracovat a pro koho už ne. Zisk na klientovi ovlivňují celkové náklady odpracovaného času. A pokud spoustu takového času nedokážete klientovi vyfakturovat, je něco špatně. 

Pokud ve výpisu uvidíte klienta s výrazně nízkým ziskem, klikněte na jeho název a zobrazí se výpis projektů, které jste pro něho dělali. Tento výpis si můžete opět seřadit podle zisku a uvidíte, které projekty jsou tím důvodem. Nejčastějším důvodem bývá péče o klienta, která vás stojí spoustu peněz a není fakturovatelná. 


Který člověk vám vydělal nejvíce peněz

Znáte to — přijde za vámi člověk, že chce zvýšit svůj plat. Ve většině případů ho hodnotíte jen podle pocitů — jaký je týmový hráč, jak ho vnímá klient, jestli dělá něco nad rámec své práce apod. Pokud ale máte data z Costlockeru můžete se podívat, kolik peněz vám vydělal v porovnání s ostatními kolegy, nebo kolik zisku vám jeho práce přinesla, případně o kolik obratu jste přišli, protože překračoval svoje odhady na projektech. Tahle tvrdá čísla vám pomůžou udělat si mnohem komplexnější obrázek o jeho celkovém přínosu pro firmu. 


Jaké nastavit hodinové sazby účtované klientovi pro příští rok

Rámcové smlouvy s klienty obsahují činnosti nebo role, které klientovi účtujete na jednotlivých projektech — např. Project Management, Designer, Creative. Obvykle se takové smlouvy podepisují jednou ročně. Když se tedy na konci roku potkáte s nákupčím od klienta, dojde k tomu, že od vás chce lepší hodinové sazby pro další rok spolupráce. 

Costlocker vám pomůže zjistit, které činnosti nebo role vám nejvíce u daného klienta nejvíce vydělávají. Díky tomu dáte klientovi vyšší slevu na činnosti nebo role, které vám nepřináší tolik obratu a naopak u činností nebo rolí, které přináší největší obrat, dáte malou nebo žádnou slevu. Tohle chytré rozhodnutí vám v příštím roce ušetří spoustu peněz. 


Ihned zjistíte, kolik vyfakturujete klientům v budoucích měsících 

Abyste byli schopni řešit svoje cash flow, potřebujete znát, jaké příjmy budete mít v následujících měsících. Tohle vám žádný účetní program neřekne. My ano. V našem výhledu fakturace (Billing Outlook) uvidíte, co, kdy a za kolik budete fakturovat. 

Uvidíte nejen budoucí profakturace na projektech, které naplánovali accounti nebo projekťáci. Ale také co ještě chybí dofakturovat a nikdo to zatím nenaplánoval vyfakturovat — my vám to připomeneme, takže už nikdy nezapomenete nic vyfakturovat. 

Navíc do budoucích fakturací započítáme i projekty, které sice ještě nejsou vytvořené, ale za pár měsíců budou — jde o pravidelné fíčkové projekty, které klientům budete fakturovat v budoucích měsících. 

Did this answer your question?